top of page

2 Ocak 2023 Pazartesi

ترکیه اقدام طالبان درباره تحصیل دختران افغان را محکوم کرد

وزیر خارجه ترکیه با محکوم کردن اقدام طالبان در ایجاد محدودیت برای تحصیل دختران در افغانستان گفت: نظرات خود را در مورد تحصیل دختران به طالبان ابلاغ کرده‌ایم. این ممنوعیت غیراسلامی و غیر انسانی است و توجیه منطقی ندارد. - اخبار بین الملل -

چنین محدودیت و ممنوعیتی را محکوم می‌کنیم.
چاووش‌اوغلو با بیان اینکه نظرات خود را در مورد تحصیل دختران به طالبان ابلاغ کرده‌ایم، گفت: این ممنوعیت غیراسلامی و غیر انسانی است و توجیه منطقی ندارد. تحصیلات، آموزش زنان چه اشکالی دارد؟ چه ضرری برای بشریت دارد، چه ضرری برای افغانستان دارد؟ فایده این ممنوعیت چیست؟ آیا توجیه اسلامی وجود دارد؟ برعکس، دین اسلام به علم و آموزش تشویق می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه ترکیه به ارائه بورسیه تحصیلی به افغان‌ها ادامه خواهد داد، اظهار داشت: بسیاری از دختران افغانستان در ترکیه تحصیل می‌کنند. یکی از آنها سلگی باران اسماعیل‌خیل است که در آزمون ورودی دانشگاه رتبه بالایی کسب کرد و اکنون در دانشگاه حاجت تپه آنکارا پزشکی می‌خواند. وقتی این دختر پزشک شد، جز مفنعت چه چیزی برای افغانستان خواهد داشت؟

روز چهارشنبه «مولوی ندا محمد ندیم» وزیر تحصیلات عالی دولت موقت طالبان در بیانیه‌ای رسمی به همه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دستور داد تا اطلاع ثانوی آموزش دختران دانشجو به حالت تعلیق درآورده شود.

وی افزود: این دستور باید فورا اجرایی شود و وزارت تحصیلات عالی باید از تلاش‌ها و اقدامات دانشگاه‌ها در این زمینه اطمینان حاصل کنند.

از سوی دیگر، «حافظ ضیا هاشمی» سخنگوی وزارت تحصیلات عالی دولت موقت طالبان بر صدور و اجرای این دستور تاکید کرده است.

bottom of page